Alpinarium w przydomowych ogrodach

Alpinarium to nietypowy rodzaj ogrodu, który możemy podziwiać w wielu ogrodach botanicznych. W Łódzkim Ogrodzie Botanicznym również możemy podziwiać niezwykłą roślinną charakterystyczną dla terenów górskich.

Łódzkie ogrody i skalniaki

ogrodyAlpinarium jest charakterystycznym ogrodem z tego powodu, że w maksymalny sposób starają się odtworzyć naturalne górskie środowisko, oddając wiernie górskie, a nawet arktyczne układy roślinności, i tym samym oczywiście muszą tam rosnąć wysokogórskie i arktyczne rośliny. Jeśli taki świat wysokogórskiej roślinności i ogólnie górskie krajobrazy są dla Ciebie fascynujące, to możesz ich namiastkę stworzyć wokół swojego domu we własnym ogrodzie. Oczywiście raczej mało prawdopodobne jest odtworzenie prawdziwego alpinarium, ale możesz stworzyć ogród skalny. Ogrody skalne są tak samo jak alpinaria zbudowane ze skał, kamieni i ziemi w sposób naśladujący górski krajobraz, a różni je roślinność, którą dobiera się mając na celu nie odtworzenie oryginalnej górskiej roślinności, a względy estetyczne. Pielęgnacja ogrodów skalnych nie jest skomplikowana, a regularne nawadnianie ogrodów skalnych jest wręcz zbędne, bo przeważnie wystarczą im naturalne opady deszczu. W ogóle większość roślin na skalniaki jest mało wymagająca. Jedyną trudnością jest samo projektowanie ogrodów skalnych, ale nie jest to problem, gdyż w takim mieście jak Łódź istnieje wiele firm ogrodniczych, które bez większego problemu będą w stanie taki ogród wykonać. Usługi ogrodnicze w Łodzi mają szeroki zakres, więc bez problemu można znaleźć firmę, która zajmie się zaprojektowaniem i założeniem ogrodu skalnego. Profesjonalny wybór roślin, zakup odpowiednich skał i ich właściwe ułożenie to kluczowe sprawy. Nie każdy bowiem wie na przykład, że wybór skały o danym odczynie determinuje późniejszy wybór roślin.

Część gatunków roślin nie będzie dobrze rosnąć w towarzystwie nieodpowiednich kamieni. Istotna jest również wielkość kamieni i inne szczegóły. Dlatego warto zdać się na wiedzę i doświadczenie specjalistów.