Co jest najważniejsze przy zakładaniu ogrodu?

W okresie wiosennym oraz letnim niejeden weekend spędzamy na świeżym powietrzu – na przykład zapraszając znajomych na grilla w naszym ogrodzie. Ogród powinien być więc naszą dumą.

Projekt nowego ogrodu

zakładanie ogrodówJego atrakcyjny wygląd sprawi, że zaproszeni goście będą czuli się w nim bardzo dobrze, a ich potrzeby estetyczne zostaną zaspokojone w wysokim stopniu. Jeżeli samodzielnie nie potrafimy zaprojektować ogrodu w taki sposób, aby uzyskać spójną i harmonijną kompozycję, warto poszukać profesjonalnych porad – nierzadko jednak takie wsparcie może okazać się niewystarczające. Wówczas warto zdecydować się na usługi takie jak zakładanie ogrodów w mazowieckim, które prowadzą projektanci ogrodów posiadający niezbędne kwalifikacje poświadczone dyplomami z architektury krajobrazu oraz certyfikatami z licznych kursów. Pierwszym krokiem, który przybliża architekta do zaprojektowania wyjątkowego ogrodu, jest rozmowa z właścicielem ogrodu – istotne jest przecież to, aby ogród spełniał jego wymagania i zaspokajał jego poczucie estetyki, nie zaś gust projektanta. Podczas projektowania ogrodu oprócz estetyki należy uwzględnić to, ile czasu właściciel będzie mógł poświęcić na pielęgnację roślinności.

zakładanie ogrodówJeśli bowiem niewiele, a nie zamierza zatrudnić ogrodnika, wówczas projekt powinien to uwzględnić: nie zdecydujemy się więc na nasadzenie wymagających roślin, które muszą być regularnie nawożone, przycinane i tak dalej, gdyż brak czasu właściciela sprawiłby, że taki ogród szybko popadłby w zaniedbanie. Wówczas projektant skupi się na rozwiązaniach, które nie będą wymagały od właściciela wiele wysiłku. Kolejna kwestia, którą należy uwzględnić, odnosi się do użytkowania ogrodu. Jeżeli chcemy przyjmować w nim gości, warto wówczas wydzielić strefę relaksu, przeznaczoną właśnie do grillowania i leżakowania. Jeśli mamy dzieci – i one muszą mieć swoje miejsce do zabawy. W przypadku, gdy któryś z domowników lubi wykonywać własne przetwory: musimy znaleźć także skrawek ziemi, którą przeznaczymy na warzywnik, dzięki czemu będzie możliwe wykorzystanie do przetworów własnych plonów. Oczywiście nie zawsze będziemy mieć miejsce na wszystkie z wymienionych stref – jeśli nasz ogród jest niewielki, musimy z czegoś zrezygnować lub wymyślić jak najbardziej funkcjonalny, a przy tym estetyczny projekt: z tym na pewno poradzi sobie dobry architekt krajobrazu.

Zakładanie ogrodów może być nie lada wyzwaniem, ale posiadając odpowiednią wiedzę oraz zmysł estetyczny, z pewnością uda stworzyć się projekty, które będą naprawdę atrakcyjne.