Czym są hydroizolacje EPDM?

Hydroizolacje dachu są niezbędne do tego, aby dach posiadał odpowiednie parametry techniczne chroniące budynek przed wilgocią oraz wodą opadową. Takie hydroizolacje mogą być jedno- lub dwuwarstwowe. Do niedawna popularne było to drugie rozwiązanie – po prostu kładziono dwie warstwy materiału bitumicznego, na przykład papy.

Charakterystyka hydroizolacji EPDM

hydroizolacja epdmObecnie coraz większą popularnością cieszy się wykonywanie hydroizolacji jednowarstwowych, do czego stosuje się na przykład membrany EPDM. Co kryje się pod skrótem EPDM? To kauczuk etylenowo-propylenowy, który charakteryzuje się elastycznością podobną do gumy, jednakże o wiele lepszymi pozostałymi parametrami technicznymi. Przede wszystkim może być stosowany w każdych warunkach klimatycznych. Nie ma na niego wpływu ani wysoka, ani niska temperatura, gdyż nie odkształca się pod jej wpływem. To wszystko za sprawą chemicznie powiązanej struktury elastomerów. W dodatku swoje właściwości taka hydroizolacja EPDM zachowuje przez naprawdę długi czas. Jest ona wyjątkowo trwała i nie potrzebuje żadnego dodatkowego zabezpieczenia powierzchni nawet po upływie lat. W ofertach producentów znajdziemy hydroizolacje EPDM, które są wzmocnione na przykład za pomocą siatki z włókna szklanego, która pełni funkcję zbrojenia. Od spodu stosuje się najczęściej warstwę modyfikowanych bitumów.

hydroizolacja epdmTakie membrany dostępne są w różnych grubościach. Przedział zaczyna się od 0,8 mm, natomiast najgrubsza membrana EPDM ma około 3,1 mm. Możemy wybrać produkty samoprzylepne lub takie, które wymagają odpowiednich elementów mocujących, na przykład kleju poliuretanowego czy mocowań mechanicznych w postaci kotwów. Hydroizolacja EPDM jest naprawdę dobrym wyborem, ponieważ charakteryzuje się wysokim poziomem szczelności, a jej układanie jest szybkie i bezproblemowe. Nic więc dziwnego, że w nowoczesnym budownictwie jest to podstawowy materiał, który ma za zadanie zabezpieczać dach przed wilgocią, jak i wodą opadową. Taka izolacja może być stosowana także na zielone dachy. Produkty proponowane przez sprawdzone firmy odznaczają się najwyższą jakością. Spełniają zarówno krajowe, jak i zagraniczne normy, dlatego mogą być z powodzeniem wykorzystywane w uszczelnianiu dachów.

Oczywiście szukając najlepszego materiału do izolacji, natrafimy także na inne propozycje, jednakże wiele osób jest zdania, że to właśnie membrany EPDM posiadają najlepsze właściwości. Ich parametry techniczne nie zmieniają się mimo upływu lat, dlatego jest to najlepsze rozwiązanie, jeżeli zależy nam na prawdziwej trwałości.