Dachy i akcesoria dachowe

Jeśli chodzi o dach to najważniejsze jest wykonanie solidnej konstrukcji, dobre ocieplenie, jak i wybór pokrycia dachowego, który będzie wyglądało estetycznie. Jednak jeśli chodzi o dachy, to warto jest zainwestować w różne akcesoria, takie jak orynnowanie, płotki przeciwśniegowe, stopnie kominiarskie, osprzęt odgromowy, nasady kominowe.

Co dają akcesoria dachowe?

dachyNa pewno dachy o konstrukcji drewnianej z Warki, czy jakiekolwiek inne dachy drewniane z Grójca muszą posiadać rynny. Są one montowane wzdłuż krawędzi dachu, a następnie na rogach montowane są odpływu sięgające podłoża. Dzięki temu woda deszczowa czy stopiony śnieg nie spływają strumieniem na dół, tylko w wybranych miejscach. Rynny montuje się tak, by woda spływała na trawnik, spadzisty podjazd, czy do kratki ściekowej. Rynny należy sprawdzać, czy nie zalegają tam liście, czy inne naturalne odpadki. Wtedy przepływ wody w rynnie nie będzie płynny, a liście będą tam gniły. Zatkana rynna będzie nieefektywna, a woda może się nawet przelewać. Przydatne bywają także płotki przeciwśniegowe. Są to małe metalowe płotki montowane przed wejściem do domu.

dachyDzięki temu padający śnieg będzie się zatrzymywał na dachu czy spadał po bokach, a nie prosto na nas, czy nasz podjazd. Zapewnia to głównie mniejszą ilość ośnieżania przed domem, jak również komfort, że zwały śniegu nie spadną nas na głowy. Nadal montowane są stopnie kominiarskie. Mimo iż wiele osób wybiera ogrzewanie pompami ciepła, czy ogrzewanie elektryczne, a nie na paliwo stałe to takie stopnie są przydatne. Ułatwiają nie tylko pracę kominiarzowi podczas czyszczenia kominów z centralnego ogrzewania, czy z kominka. Mogą być bardzo przydatne dla osób zajmujących się konserwacją i naprawą dachów, jak również osobom zajmującym się montażem monitoringu i anten satelitarnych. Wtedy mają one wygodny punkt podparcia, a ich praca jest o wiele bezpieczniejsza, niż bez takiego zabezpieczenia. Sprzęt odgromowy również zapewnia bezpieczeństwo. Wtedy nie trzeba się martwić w czasie burzy o pioruny. Taki sprzęt nie jest duży, więc może być zamontowany wszędzie, poza tym jest niewidoczny, więc nie zakłóca estetyki dachu.

Możemy również dobrać sobie do dachu nasady kominowe. Mają one różne kształty i kolory. Najczęściej jest to typowa ceglana czerwień dachówki (nasada w kształcie góry od stożka), jednak są nasady metalowe w kolorze srebra w kształcie okrągłym. Taka nasada nie kosztuje dużo, a chroni wlot komina przed deszczem i śniegiem, co przedłuża żywotność rur kominowych, jak i samego pieca lub kominka.