Elektryczna pompa ciepła a ogrzewanie podłogowe

Wiem, że to może zabrzmieć śmiesznie, ale zawsze marzyłam o ogrzewaniu podłogowym. Inni myślą o nowych meblach, dwóch łazienkach, dużej kuchni, a dla mnie przy budowie domu zawsze miało znaczenie ogrzewanie podłóg. Elektryczna pompa ciepła może nam w tym pomóc ale czy się opłaca?

Elektryczna pompa ciepła jaką kupić?

żarówkaZ tego względu planując całościowe ogrzewanie zdecydowałam, że pompa ciepła powietrze woda będzie najodpowiedniejsza. Co prawda słyszałam o tym, że piec na ekogroszek i miał również można podłączyć do takiej instalacji, ale chciałam mieć źródło ciepła, które sama potrafię obsłużyć bez spędzania całego dnia na sprzątaniu kotłowni z pyłu, brudu i popiołu. Elektryczne pompy ciepła powietrze woda spełniały moje wymagania i bez problemu można je podłączyć do podłogowej instalacji. Dodatkowo założyłam, iż powietrzna pompa ciepła będzie spełniać także rolę klimatyzatora, zatem taka instalacja będzie dodatkowym atutem, gdyż można dzięki niej wykorzystać ogrzewanie, a raczej ochładzanie pasywne. Pewnie zastanawiacie się dlaczego tak mi zależało na tym ogrzewaniu podłogowym. Dlaczego nie wystarczy zwykły kaloryfer? Owszem, jest on wygodny, szczególnie gdy chce się wysuszyć pranie, a wiadomo, że w okresie zimowym nie można wystawić upranych rzeczy na suszarce postawionej na podwórku czy tarasie. Kaloryfery też naturalnie zainstalowaliśmy w swoim domu, bo nigdy nie wiadomo. Instalacja może być uznawana za niezawodną i rzadko psującą się, ale każdy sprzęt się starzeje i z czasem wymaga naprawy lub wymiany, dlatego warto jest mieć plan B. Marząc o ogrzewaniu podłogowym myślałam głównie o dzieciach. Większość z nich nie lubi chodzić w kapciach, ani choćby w skarpetkach, a wiadomo, że człowiek najczęściej się przeziębia od stóp. Przejdzie się dziecko po lodowatych kaflach, rozchoruje się i będzie leżeć w łóżku. Dla dorosłych też jest przyjemniej, ze wychodząc z ciepłego łóżka nie natrafiamy na zimna podłogę. Poza tym dzieci lubią bawić się na podłodze, rozkładają sobie tam gry, bawią się, a zwykle nie pomyślą, że mogłyby wziąć sobie koc czy poduszkę, żeby na niej usiąść, albo przenieść się do stołu.

Przez takie zachowania również można się łatwo rozchorować, ale dzieci nie słuchają takich ostrzeżeń. Ogrzewanie podłogowe już u nas działa i ma się świetnie, dlatego jestem bardzo szczęśliwa, że wybraliśmy akurat pompę ciepła z tym ,,dodatkiem”. Elektryczna pompa ciepła powietrze woda jest droga w utrzymaniu.