Funkcjonalny regulator ładowania

Panele słoneczne są jednym z najczęściej używanych rozwiązań w ostatnim czasie, umożliwiają one produkowanie własnej energii elektrycznej, którą można następnie wykorzystać w różnorodnych sprzętach znajdujących się w naszym gospodarstwie domowym. Dlatego też coraz częściej możemy spotkać się z domami, które dysponują właśnie takim obiektem.

Regulatory ładowania to skomplikowany system

regulator ładowaniaW dobie drożejącej energii elektrycznej, która potrafi osiągać dość spore sumy, jest to rozwiązanie bardzo sensowne, które w wielu przypadkach zwraca się względnie szybko. Panele solarne najczęściej montuje się na dachu budynku, lub na specjalnych prętach ustawionych w odpowiednim kierunku geograficznym, aby zgromadzić na nich jak najwięcej światła słonecznego w czasie dnia. Jest to niesamowicie ważne, gdyż złe ustawienie paneli potrafi znacznie wpłynąć na ich wydajność, czego raczej nie chcemy. Dlatego też nigdy nie powinniśmy bagatelizować ich umiejscowienia i nie montować ich na dachu ustawionym w złym kierunku. Poprawnie ustawione baterie słoneczne przez cały dzień gromadzą energię słoneczną, która przerabiana jest w ogniwach fotowoltaicznych na energię elektryczną. Niestety tego typu energia nie jest możliwa do wykorzystania bezpośrednio we wszelkiego rodzaju sprzętach, czy też w instalacji elektrycznej.

regulator ładowaniaPanele wytwarzają prąd stały, do którego dzisiejsze maszyny nie są przystosowane i musi być on przemieniony. Do tego celu gromadzi się go w odpowiednim akumulatorze przystosowanym do tego typu prądu, wszystko kontrolowane jest przez regulatory ładowania, które tworzą skomplikowany system umożliwiający jednoczesne ładowanie i korzystanie z energii wytwarzanej przez tego typu instalację. Taki akumulator gromadzi tę energię, która następnie po drodze do kolejnego akumulatora przerabiana jest na prąd zmienny, który możemy już wykorzystać bezpośrednio ze wszystkimi sprzętami z jakich korzystamy w naszych domostwach. System z dwoma akumulatorami jest bardziej wydajny, jednak znacznie bardziej skomplikowany do zainstalowania, w jego wypadku często energia idzie prosto do instalacji po pierwszym akumulatorze, a jej nadmiar tylko gromadzi się w drugim, co dokładnie kontroluje właśnie regulator odpowiadający za to wszystko. Jednak czasami wykorzystuje się system tylko z jednym akumulatorem, gdzie regulator bezpośrednio podłączony jest do konwertera.

Ten z kolei bezpośrednio przerabia prąd stały na zmienny, który trafia do instalacji, a jego nadmiar gromadzony jest akumulatorze. Tym sposobem jesteśmy w stanie zasilić większość sprzętów elektrycznych na terenie domu.