Izolacja przeciwwodna – charakterystyka i budowa

Chcąc posiadać piękny i doskonały budynek, który będzie nam służył na lata, powinniśmy zastanowić się nad kwestią sposobu izolacji przed wilgocią. Mowa tutaj głównie o fundamentach, czyli miejscach najbardziej narażonych na działanie wilgoci.

Izolacja przeciwwodna do fundamentów

izolacja przeciwwodnaSame cegły nie są odpowiednio przystosowane, dlatego też trzeba je wzmacniać i zastosować zabiegi mające na celu osuszanie. Skuteczna ochrona fundamentów przed wodą oraz wilgocią gromadzoną w glebie wpływa na jakość całego budynku. W przeciwnym razie możemy mieć problemy z pleśnią, grzybem oraz nieprzyjemnym powietrzem w całym domu. Istnieje bardzo dobry sposób na to, aby zastosować zabieg, jakim jest nowoczesna izolacja przeciwwodna. Omówmy więc po kolei od najniższych partii, jakie elementy występują w takiej budowie. Na samym dnie znajduje się trwała ława fundamentowa wykonana z betonu zawierającego w sobie hydroizolacyjne substancje. Znajduje sie ona w gruncie i odpowiada za to, że podsiąk kapilarny staje się zjawiskiem nieszkodliwym dla budynku. Z elementów pionowo ułożonych, czyli już na ścianach fundamentów można wyróżnić warstwy papy o właściwościach wodoodpornych. Papę może zastąpić również specjalistyczna folia.

izolacja przeciwwodnaWarstwa ta chroni ścianę fundamentową. Ściana ta musi być oczywiście również odpowiednio dopasowana do warunków, jakie występują poniżej powierzchni ziemi. Niezwykle ważne jest to, aby charakteryzowała się pochłanianiem ciepła, co sprzyja osuszaniu ścian i uniemożliwia rozwój grzyba. Wracając do papy lub folii ochronnej, ta z kolei musi być również osłonięta. Najlepszym rozwiązaniem będzie w tym przypadku folia kubełkowa. Nie bez znaczenia jest również odpowiednie ocieplenie części budynku, wystające poza fundament. Ściana zewnętrzna ocieplana jest styropianem odpowiedniej grubości. Całość prac zmierzających do zorganizowania odpowiedniej izolacji przeciwwodnej nie jest trudna. Wystarczy posiadać materiały, które charakteryzują się bardzo dobra jakością. Wówczas możemy liczyć na trwałość konstrukcji. Warstwa wodonośna może znajdować się powyżej podstawy fundamentu, ale przy zastosowaniu powyższej techniki nie oddziałuje na mury. Piwnice są suche i pozbawione nieprzyjemnego zapachu.

Pamiętajmy również o odpowiedniej wentylacji, która również ma kluczowe znaczenie w utrzymaniu odpowiedniego stanu fundamentów. Warto jest dbać o nasze domy już od samych podstaw i jak już wspomniano, stosujmy jak najlepszej jakości produkty izolacyjne. Papa, folia oraz beton wraz z substancjami wodoodpornymi są najlepszym rozwiązaniem.