Jak dbać o drewniane domy z bali?

Jeszcze do niedawna firmy budowlane stawiały jedynie letniskowe domy z bali. Obecnie coraz więcej z nich oferuje również domy całoroczne. Patrząc na drewniane domy na południu Polski wylicza się, że mogą stać one nawet 300 lat.

Domy z bali z dobrych materiałów

domy z bali całoroczneDrewno może stanowić najtrwalszy materiał budowlany, jednak by mogło długo nam służyć konieczna jest jego odpowiednia konserwacja. Wraz z rozwojem budownictwa postępowi ulegają metody zabezpieczenia i ochrony drewna przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi atmosferycznymi jak i zagrożeniami typu ogień, grzyby czy szkodniki. Impregnacja domów z bali Najpowszechniejszą metodą zabezpieczenia impregnacja drewna. Wybór środka konserwantu, a także metody impregnacji, uzależnione są w dużym stopniu od wykorzystanego do budowy drewna. Z gatunków polskich najczęściej wykorzystuje się sosnę, niektórzy inwestorzy jednak decydują się na twardsze drewno jak buk, jesion czy akacja. Jednak najlepszym gatunkiem drewna do budowy domu z bali okazały surowce zagraniczne jak modrzew syberyjski, iroko czy trek, które zawierają wiele substancji oleistych. Bardzo duży wpływ na żywotność jaką będą miały domy z bali drewnianych całoroczne jest także spasowanie elementów. Idealny dobór pod względem kształtu bali, pomoże zapobiec uszkodzeniom ścian podczas pracy budynku, a także zapewni najlepszą izolację budynku. Dostępne na rynku dwa rodzaje środków do konserwacji drewna, zapobiegają zniszczeniom bądź zwalczają czynniki, które mają wpływ na jego rozpad. Impregnacja drewna polega zwykle na pomalowaniu bali, jeszcze przed ich połączeniem, koncentratem lub substancją wodną, niekiedy impregnaty dostępne są także w formie proszku.

domy z bali całoroczneZwykle konserwację drewnianego domu z bali przeprowadza się co 10 lat chociaż w dużym stopniu zależy to od zastosowanego impregnatu i zaleceń jego producenta. Im lepszy jakościowo impregnat tym czas do następnej konserwacji może przedłużyć się o lata, dlatego warto inwestować w dobre środki do konserwacji. Nie mniej jednak kupując nawet najlepszy impregnat nie wyklucza to konieczności wizualnej kontroli drewna tworzącego ściany domu, by ocenić samodzielnie konieczność wykonania impregnacji, może to ochronić nas w przyszłości od konieczności renowacji elewacji, bądź wymiany desek. Pierwszymi oznakami sygnalizującymi konieczność nałożenia środka do odnowy i zabezpieczenia drewna jest jest płowienie koloru. Pamiętajmy jednak, że przed przystąpieniem do prac konserwacyjnych należy odpowiednio przygotować podłożę, poprzez gruntowne umycie ścian budynku, wykorzystując np. wodę z szarym mydłem bądź płynem do naczyń.

Ewentualne plamy i przebarwienia, których nie udało nam się zmyć możemy usunąć papierem ściernym, delikatnie pocierając. Przed nakładaniem impregnatu drewno musi koniecznie dobrze wyschnąć.