Jak ogrzewać obiekty przemysłowe?

Obiekty przemysłowe to najczęściej hale o ogromnej powierzchni – dlatego nic dziwnego, że ich ogrzewanie może wiązać się z ogromnymi kosztami. Czy istnieje więc jakaś metoda, która pozwoli nam na ograniczenie opłat, bez zmiany warunków wewnątrz budynku na mniej korzystne? Okazuje się, że tak.

Ogrzewanie piecem z nadmuchem

piec z nadmuchemCoraz więcej zakładów przemysłowych jest ogrzewanych za pomocą pieców nadmuchowych. To dobry wybór także dla obiektów handlowych, usługowych czy nawet do kurników oraz suszarni! Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, w takim piecu podstawowym paliwem jest drewno lub odpady drewnopochodne czy trociny oraz zrębki. A jak wiadomo jest to paliwo, którego cena jest o wiele niższa niż gazu czy oleju napędowego. W dodatku to rozwiązanie bardziej ekologiczne od wymienionych opcji. Mimo dużego zapotrzebowania na energię cieplną, którym odznaczają się budynki o sporej powierzchni, opłaty za ogrzewanie wcale nie muszą być wysokie – wystarczy zdecydować się na sprawdzone piece z nadmuchem. Oczywiście ich efektywność zależy od zastosowanych komponentów. Każdy piec z nadmuchem, niezależnie od mocy (czy jest to 500 czy 3000 kW) powinien posiadać wymiennik ciepła, do którego konstrukcji wykorzystano żaroodporne materiały. W ten sposób możliwe będzie uzyskanie naprawdę wysokiej temperatury (pomiędzy 100 a nawet 200 st. C).

piec z nadmuchemSkąd jednak dokładnie bierze się efektywność tego typu pieców? Przede wszystkim producenci zwracają uwagę na to, że paliwo w takich urządzeniach spala się dwuetapowo. Najpierw konieczne jest wstępne zagazowanie materiału, a dopiero w drugiej fazie odbywa się spalanie całkowite. Podczas spalania do maszyny nieustannie doprowadzane jest świeże powietrze, dzięki czemu paliwo dopala się całkowicie, a emisja gazów do atmosfery jest naprawdę niska. Z tego względu uważa się, że piece nadmuchowe są jednym z bardziej ekologicznych rozwiązań w zakresie ogrzewania dużych obiektów. Z kolei jeśli chodzi o sprawność energetyczną, najczęściej wskazuje się na to, że wynosi ona nawet około 92%. To naprawdę dobry wynik. Nic więc dziwnego, że piece nadmuchowe zaczęły cieszyć się coraz większą popularnością wśród właścicieli zakładów przemysłowych.

Dzięki nim można w prosty sposób ogrzać całą halę produkcyjną, nie ponosząc przy tym zbyt wysokich kosztów. Z pewnością w dłuższym czasie okaże się, że sporo oszczędziliśmy. Warto jednak pamiętać, że na rynku dostępne są piece nadmuchowe różnej jakości – nie kierujmy się ceną, tylko dokładnie przejrzyjmy oferty producentów, aby wybrać sprawdzony model pieca.