Jak sprawić, by schody były bezpieczne?

Młode małżeństwa, które decydują się na budowę własnego domu jednorodzinnego, powinny wziąć pod uwagę bezpieczeństwo przyszłych potomków. Dotyczy to zwłaszcza tych par, które stawiają dom piętrowy – powinny one szczególnie zadbać o to, aby schody były bezpieczne w eksploatacji. Gdy pojawią się dzieci, wówczas nie będą musieli martwić się o to, że stanie im się krzywda.

Zalety szklanej balustrady

balustrada szklana Dzieci będa mogły korzystać ze schodów w sposób bezpieczny i bez nadzoru dorosłego. Jak zatem zadbac o to, aby schody były całkowicie bezpieczne? Specjaliści zwracają uwagę na kilka czynników, które mają na to największy wpływ. Przede wszystkim chodzi o wymiary stopni, zastosowany materiał oraz zamontowaną balustradę. Zacznijmy od ostatniego czynnika. Jeżeli ściana znajduje się z obu stron schodów, wówczas taka balustrada nie jest konieczna. Inaczej sprawa ma sie wtedy, kiedy decydujemy się na schody oddalone od ściany, na przykład spiralne. Specjaliści uważają, że minimalna wysokość takiej balustrady to 90 cm. Lepiej też postawić na balustradę pełną. Wiele osób stojących przed zakupem balustrady, zastanawia się jednak, czy balustrada szklana w Krakowie w znanym sklepie to dobry wybór. Jest dobrze reklamowana, ale czy to znaczy, że całkowicie bezpieczna?

balustrada szklana Szkło kojarzy nam się z kruchością i delikatnością, jednak warto wiedziec, że do produkcji balustrad wykorzystuje się szkło dodatkowo wzmacniane poprzez hartowanie. Dzięki temu zyskuje ono wyjątkowe parametry techniczne – odznacza się o wiele wiekszą wytrzymałością niż szkło „klasyczne”. Ponadto jest dodatkowo laminowane. Takie zabezpieczenie folią sprawia, że nawet w przypadku uderzenia o bardzo dużej sile, szkło nie rozpryśnie się i nie porani użytkownika, a zostanie w folii. Jak widać, balustrada szklana jest równie dobrym wyborem co balustrada stalowa lub drewniana. Kwestia balustrady jest więc rozwiązana – wiemy, co zrobić, aby schody były całkowicie bezpieczne. Jeśli zaś chodzi o wymiary stopni, tutaj należy zwrócić uwagę na ich wymiary – powinny posiadać minimalną głębokość 25 cm, aby cała stopa mogła zmieścić się na stopniu.

Z kolei szerokość powinna być min. 110 cm, gdyż to pozwoli na swobodne mijanie się dwóch osób. Dla bezpieczeństwa możemy zamontować także oświetlenie. Możemy postawić na LED montowany na każdym stopniu. Dodatkowo oprócz bezpieczeństwa, takie oświetlenie pełni także funkcję dekoracyjną. Jest naprawdę eleganckie i potrafi sprawić, że każde wnętrze zaczyna wyglądać zupełnie inaczej. Jest to więc także kwestia estetyki.