Jaka pojemność zbiornika na olej będzie wystarczająca?

W dobie rosnących cen paliw stałych rośnie liczba użytkowników alternatywnych rozwiązań – jednym z nich są oleje opałowe bardzo dobrze odnajdujące się w przypadku położonych na przedmieściach jednorodzinnych domków. Duży dostęp do paliwa i jego ekologiczny charakter przekonuje do siebie wiele osób, dlatego warto powiedzieć coś o rodzaju przechowywania oleju opałowego.

Duży zbiornik na olej

zbiornik 10000lPrzede wszystkim należy zadbać o bezpieczeństwo, nasz zbiornik nie powinien stać więc bliżej niż dziesięć metrów od naszego domu, przy czym w pewnych warunkach ta odległość powinna być nawet większa. Odległości te są wymagane prawem i można się z nimi zapoznać w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku. Inną sprawą jest sposób przechowywania oleju. Mamy do wyboru przede wszystkim dwie możliwości – dostosowanie jednego z pomieszczeń piwnicznych (lub też umieszczonych jak najniżej w budynku), tak by spełniał wszystkie wymogi bezpieczeństwa, oraz zdecydowanie się na zbiornik zewnętrzny. W każdym z przypadków musimy również zdecydować o jego pojemności, tę powinniśmy dobrać z kolei pod względem powierzchni, jaką będziemy ogrzewać. Z pewnością jednak zbiornik 10000l powinien nam starczyć nawet na więcej niż jedną zimę.

zbiornik 10000lGdy zdecydujemy się na umieszczenie naszego zbiornika na zewnątrz, będziemy musieli zadbać o kilka rzeczy, przede wszystkim ustawienie go na stabilnym i odizolowanym od gruntu fundamencie z zachowaniem wspomnianych wyżej odległości. W trakcie zimy z kolei należy uchronić olej przed zamarznięciem, konieczne będzie więc zainstalowanie odpowiedniej aparatury, która będzie ogrzewać nasze paliwo do temperatury, w której możliwe będzie jego spalanie. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość umieszczenia zbiornika pod ziemią. Koniecznie jest wtedy odizolowanie go od gruntu specjalnym materiałem. Jest to o tyle dobry sposób na umieszczenie swojego zbiornika, że zmniejszają się minimalne odległości od domu – nie musimy trzymać go już aż dziesięć metrów od budynku, a jedynie trzy przy zachowaniu przynajmniej półtorametrowej głębokości. Powinniśmy się również zastanowić nad materiałem, z którego wykonany miałby zostać nasz zbiornik, a także nad tym, czy potrzebny będzie nam jedno- czy dwupłaszczowy model.

Jeżeli będziemy mieli w jakimkolwiek aspekcie choć najmniejsze wątpliwości, z pewnością będziemy mogli poradzić się u profesjonalnych doradców, którzy pomogą nam wybrać najlepsze w naszej sytuacji rozwiązanie. Najważniejsze jest jednak, byśmy korzystali z rozwiązań, wobec których mamy pewność, że są gwarantem najwyższej jakości.