Jaki wózek do bramy przesuwnej?

Posiadając bramy przesuwne jednym z najważniejszym elementów jej są okucia. Wózki do bram przesuwnych pozwalają na delikatne, swobodne i ciche przesuwanie i otwieranie bram. Idealnie dopasowane wózki zapewnią komfort i funkcjonalność podczas użytkowania bramy.

Jak wybrać wózek do bramy przesuwnej?

wózki do bramy przesuwnejPrzez wiele lat wózki użyte w bramach przesuwnych psują się i sprawiają, że praca bramy nie jest tak płynna jaka była na początku. Innym powodem, dla których brama nie pracuje tak jak powinna są źle dopasowane wózki do wielkości, wagi bramy oraz do jej profilu przesuwania. Ceownik bramy przesuwnej oraz rodzaj i wymiary szyny zastosowanej w bramie jest także istotnym parametrem przy wyborze i dopasowywaniu wózków. Ceownik w bramie powinien być mierzony na zewnątrz. A szyna posiadająca wymiary 80×80 powinna mieć grubość 4 lub milimetrów. Na rynku elementów do bram przesuwnych można znaleźć trzy rodzaje wózków do bram przesuwnych. Do najbardziej popularnych szyb w bramach przesuwnych należy: ceownik 60x60x3,5 mm, ceownik 70x70x4 mm oraz ceownik 80x80x5 mm.

wózki do bramy przesuwnejSugerowanie rozmiarów wózka jest według wielkości szyny. Jeśli szyna posiada wymiary 70x70x4 mm, to należy szukać wózka o wymiarze 70. Wózki do bramy przesuwnej 80 należy stosować, jeśli waga bramy wynosi pd 400 do 600 kilogramów a długość bramy wynosi od 3,5 do 6 metrów. Wózki 70, kiedy waga bramy wynosi od 350 do 500 kilogramów, a długość bramy wynosi od 3 do 5,5 m. Z kolei wózki 60, kiedy waga wynosi od 100 do 200 kilogramów, a długość bramy od 3,5 do 6 metrów. Ważne jest, że długość bramy liczone jest w jej świetle. Na rynku istnieje wielu producentów wózków do bram przesuwnych. Wśród rodzajów wózków można znaleźć nie tylko różne wymiary, ale i także różny materiał, który został użyty do ich produkcji i który jest głównym materiałem. Wózki mogą być wykonane z metalu bądź z tworzywa sztucznego. Mimo, iż tworzywo, jakie zostaje użyte do produkcji wózków jest tworzywem o podwyższonym poziomie ścieralności, to wózki wykonane z metalu są trwalsze. Wózki z metalu mają zdecydowanie większość żywotność, aniżeli w przypadku rolek z tworzywa sztucznego. Rolki z tworzywa są o około 25-30% niej wytrzymałe, przez co skraca się ich czas użytkowania. Wyróżniającą cechą w przeciwieństwie do rolek metalowych jest fakt, że rolki z tworzywa pracują ciszej i absorbują wydalany hałas.

Podstawą do prawidłowego funkcjonowania bramy przesuwnej są rolki. To właśnie dzięki nim brama pracuje cicho i płynnie, a jej otwieranie nie sprawia nikomu problemu mimo posiadającej, dużej wagi bramy. Jakość wykonanych wózków do bram przesuwnych będzie decydować o wytrzymałości i trwałości bramy. Ponadto czynnikiem decydującym o jej pracy jest odpowiednie dopasowanie wózków do wielkości i wagi bramy.