Jakie powinny być drzwi do garderoby?

Szafy stojące na ubrania powoli odchodzą do lamusa. Często były wąskie i płytkie, ubrania się tam ledwo mieściły, a za bardzo się gniotły. Problem był także z dużymi obrusami, czy pościelą, na którą po prostu brakowało miejsca. Potrzebne były osobne szafki na buty, dodatki walały się po wszystkich półkach, a kołdry upychało się do kanap. Wtedy na rynek wkroczyły duże garderoby.

Wybór drzwi do garderoby

modne drzwi składane do garderobyBudowane we wnękach ściennych, czy stawiane na korytarzach były w stanie pomieścić wszystko, od ubrań, po torby podróżne. Szafy tworzone są od podłogi do sufitu, często na całą szerokość wnętrza. Garderoba na pewno jest bardziej funkcjonalna, pojemna, a do tego może stanowić ciekawy element pokoju. Warto się jednak zastanowić nad tym, jakiego rodzaju drzwi wybrać do garderoby. Do wyboru są drzwi przesuwne, składane, uchylne. Wyróżnia się również drzwi ażurowe, lustrzane, z grafiką. Do tej pory najczęściej spotykane były drzwi przesuwne. Na zabudowane garderoby zresztą często mówiło się ,,szafy z drzwiami przesuwanymi”. Jednak teraz coraz większą popularnością cieszą się modne drzwi składane do garderoby.

modne drzwi składane do garderobyDrzwi są ,,łamane” na kilka części i składają się jak parawan. Na pewno to ciekawe i nowoczesne rozwiązanie. Z drzwiami składanymi nie ma takich problemów jak z przesuwnymi. Nigdy nie wypadną z szyny, ani ich końcowe zabezpieczenie przez obijaniem (materiałowy pasek na klej) się nie będzie odklejać. Drzwi składane mogą występować również w wielu odsłonach, więc pod względem estetyki to najlepsza opcja. Drzwi mogą mieć zamontowane lustra na każdym ,,przęśle”. Lustro od podłogi do sufitu jest praktyczne i wygodne. Można się w nim zawsze przejrzeć przy przymiarkach ubrań. Nie trzeba też szukać miejsca na zawieszenie lub postawienie lustra. Drzwi ażurowe to nowość w ofercie. Mogą być nie tylko składane, ale także uchylne. Drzwi ażurowe zapewniają przepływ powietrza, więc ubrania nie ,,kiszą” się w szafie i będą ładniej pachniały. Zamknięta szafa przyciąga również mole, więc ,,przewiewna” szafa to dobry wybór. Drzwi do garderoby można ozdabiać grafikami. Mogą to być robione jako okleina na drewno lub jako grafika na specjalnym szkle – lacobelu.

Szafa nie musi być zatem jednobarwna. W zależności od wystroju wnętrz można użyć grafiki kwiatowej (styl angielski), miasta nocą (wnętrze nowoczesne), czy leśnej (styl ekologiczny). Zdecydowanie mamy teraz duży wybór jeśli chodzi o drzwi do garderoby. Zarówno pod względem wyglądu, jak i funkcjonalności jest w czym wybierać. Warto eksperymentować i szukać takich rozwiązań, które są niespotykane.