Laserowe cięcie na zamówienie popularnej sklejki drewnianej

Sklejka jest aktualnie jednym z najpopularniejszych materiałów drewnopodobnych, charakteryzuje się bowiem wieloma unikatowymi zaletami. Plastyczna sklejka jest bowiem niezwykle plastyczny surowcem, z którego można produkować zarówno bardziej użyteczne, skomplikowane elementy maszynowe, jak i ozdobne litery czy loga, które pełnią głównie funkcję ozdobną.

Cięcie sklejki na dowolny kształt

cięcie sklejki laseremWarto przy tym zaznaczyć, że produkcja sklejki wiąże się z bardzo niskimi kosztami, ponadto sklejkę można również dowolnie ciąć przy użyciu specjalnego promienia laserowego. Czym tak właściwie jest sklejka? Surowiec ten powstaje ze sklejonych warstw cienkiego drewna, które układa się metodą krzyżowo-naprzemienną (w ten sposób warstwy drewna najszczelniej do siebie przylegają). Warto przy tym zaznaczyć, że sklejka budowlana najczęściej powstaje z nieparzystych warstw drewna, ponieważ dzięki temu zabiegowy zarówno pierwsza, jak i ostatnia warstwa drewna posiada ten sam kierunek włókien (sklejka prezentuje się wówczas o wiele bardziej estetycznie). Do produkcji sklejek wykorzystuje się zarówno drzewa liściaste, jak i iglaste, przeważnie w materiale tym występują różnorodne mieszanki, które wykonane są z kilku gatunków drewna (do tych najbardziej popularnych zalicza się niewątpliwie sosna oraz brzoza). Niektóre typy sklejek wykazują ponadto właściwości wodoodporne, tego typu materiały można więc z powodzeniem stosować także w budownictwie.

cięcie sklejki laseremNiewątpliwie największą zaletą owego materiału jest jego plastyczność oraz podatność na obróbkę. Współcześnie bardzo popularne jest zwłaszcza cięcie sklejki laserem na zamówienie, które umożliwia cięcie surowca w dowolne kształty o różnej wielkości. Do cięcia sklejek służy dedykowany temu ploter laserowy, którego moc lasera może wynosić nawet 40W. Niezwykle cienki promień lasera wytworzony przy użyciu plotera, umożliwia precyzyjne cięcie nawet najcieńszych materiałów drewnopodobnych. Warto przy tym zaznaczyć, że pocięte elementy posiadają wówczas gładkie, równoległe krawędzie, które zawsze można również dodatkowo przeszlifować. Urządzenie tego typu umożliwia ponadto grawerowanie różnorodnych tworzyw drewnopodobnych. Warto przy tym zaznaczyć, że plotery dostępne na rynku występują coraz częściej w lekkich, kompaktowych wersjach, które pozwalają umieścić urządzenie na biurku. Modele wzbogacone dodatkowo o specjalistyczną rotacyjną umożliwiają nanoszenie nawet najbardziej skomplikowanych i fantazyjnych grawerów. Z laserowego cięcia sklejek korzystają więc dziś zarówno budowlańcy, jak i artyści. Laserowe plotery dostępne na rynku coraz częściej dedykowane są bowiem również detalicznym klientom, którzy nie mają wówczas problemu z obsługą niezwykle intuicyjnego, w pełni zautomatyzowanego urządzenia.

Ze sklejek laserowych coraz częściej tworzy się dziś dekoracje, szczególnie popularne są zwłaszcza ozdobne litery, którymi przyozdabia się m.in.pokoje dziecięce, salony, ale i sale weselne. Sklejki są również bardzo tanie, metr kwadratowy tego materiału kosztuje około 30 zł.