Metody cięcia laserowego

Choć dużo mówi się o cięciu laserowym, warto zwrócić uwagę na to, że jest to pojęcie ogólne. Tak naprawdę wyróznić można bardziej szczegółowe procesy, które zachodzą podczas cięcia. Może ono bowiem odbywać się jedną z trzech metod. Jest to cięcie laserem za pomocą metody spalania, metody stapiania lub metody sublimacji. Czym róznią się między sobą te sposoby?

Ekonomiczne i efektywne cięcie laserem

cięcie laseremPrzyjrzyjmy się po kolei każdej z metod, aby wskazać jej cechy charakterystyczne. Zacznijmy od cięcia metodą spalania. Metodę tę najczęściej wykorzystuje się przy obróbce materiałów takich jak stal niestopowa lub niskostopowa. To dlatego, że temperatura zapłonu tych materiałów jest niższa niż ich temperatura topnienia. W ten sposób, dzieki zastosowaniu specjalistycznego urządzenia laserowego, stal niestopowa zostaje ogrzana własnie do temperatury zapłonu i wówczas w kontakcie z czystym tlenem dochodzi do spalania. Aby przeprowadzić ten proces konieczny jest więc laser na gaz tnący. Pamiętajmy, że to rozwiązanie nie sprawdzi się w przypadku stali wysokostopowej lub metalu nieżelaznego. Oczywiście możemy spróbować, jednak producenci laserów zwracają uwagę na to, że będzie to rozwiązanie nieefektywne, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i pod względem spodziewanych efektów.

cięcie laseremTutaj lepiej wykorzystać kolejną metodę, czyli stapianie – a więc podgrzewanie materiału do jego temperatury topnienia. Wówczas laser na gaz do cięcia usuwa z określonego miejsca materiał i w ten sposób zamiast jednego arkuszu blachy uzyskujemy dwa mniejsze arkusze, czyli efekt, którego oczekiwaliśmy. Najczęściej tym gazem do cięcia jest azot, jednak w przypadku metali nieżelaznych lub szkła można wykorzystywać także argon. Jeśli chodzi o metodę sublimacji, ta nadaje się do obróbki drewna, tworzyw sztucznych, jak i ceramiki lub papieru. Jak widać, tak naprawdę wybór metody zależy od rodzaju materiału, który chcemy kształtować. Jesli interesuje nas cięcie laserem – Warszawa jest miastem, w którym istnieje wiele firm oferujących takie usługi.

Zatrudnieni tam od lat profesjonaliści dobrze wiedzą, która metoda najlepiej nadaje się do danego typu materiału, dlatego jeżeli my sami nie posiadamy rzetelnych informacji na ten temat, możemy poprosić o pomoc specjalistów. W ten sposób będziemy mieć pewność, że prace zostaną przeprowadzone pomyślnie i z efektem, którego oczekujemy. Nie pojawią się żadne błędy cięcia, a materiału nie będzie trzeba poddawać kolejnym procesom obróbkowym, gdyż nie będą istnieć żadne zastrzeżenia co do jego stanu.