Mieszkania dla młodych

Mieszkania dla młodych są świetną formą dofinansowania przez rząd zakupu mieszkania przez osoby młode. Jest to kontynuacja programu Rodzina na swoim który cieszył się dużą popularnością. W tego typu programie mogę brać udział osoby, które nie ukończyły 35 lat (a dokładniej jedna z nich). Zakup z tego programu dotyczy nowych mieszkań oraz domów jednorodzinnych.

Mieszkania dla młodych – jak zdobyć?

Mieszkania na sprzedażNie są brane używane domy na sprzedaż katowice i mieszkania na sprzedaż. Domy i mieszkania muszą pochodzić od podmiotów, które prowadzą działalność gospodarczą czyli od deweloperów czy spółdzielni mieszkaniowej. Mieszkania mogą mieć powierzchnię maksymalnie 75 metrów kwadratowych (w przypadku trojga lub więcej dzieci może to być do 85 metrów kwadratowych) a domy jednorodzinne maksymalnie 100 metrów kwadratowych powierzchni (w przypadku trojga i więcej dzieci może to być maksymalnie 110 metrów kwadratowych). Limitu nie można przekroczyć, gdyż skutkuje to niemożnością wzięcia udziału w programie. Minimalny okres kredytowania z dofinansowaniem wynosi 15 lat a kredyt powinien być brany w polskiej walucie (a nie we frankach…). Jeśli chodzi o wielkość środków własnych to nie może ich być więcej niż 50% wartości ceny za którą dane mieszkanie zakupimy. Wielkość dofinansowania zależy od tego ile dzieci posiadamy. Jeśli posiadamy do 3 dzieci to należy nam się wsparcie w wysokości 15% nabytego mieszkania. W przypadku gdy urodzi nam się 3 lub kolejne dziecko to w okresie 5 lat od zakupu mieszkania możemy ubiegać się o kolejne 5% dopłaty. Niestety dofinansowania nie dotyczą mieszkania do wynajęcia i mieszkania z rynku wtórnego. Dla wielu osób szczególnie z Katowic może to być przeszkoda w zakupie własnego mieszkania. Jednak czasem bardziej opłaca się wynająć mieszkanie czy kupić mieszkanie lub dom z rynku wtórnego – często wyjdziemy na tym lepiej niż na przykład kupując nowe mieszkanie z częściowym zwrotem kosztów. Dlatego też każdą inwestycję trzeba przemyśleć i prześledzić jej wady i zalety.

Może się okazać, że po prostu nie będzie się nam opłacała. A nie ma sensu pchać się w niepotrzebne dodatkowe koszty. Pieniądze te możemy przecież przeznaczyć na inne ciekawsze rzeczy, w tym przyjemności albo elementy potrzebne do remontu czy też wystroju nowo nabytego mieszkania.