Niezwykła wydajność rekuperatorów

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła stała się niezwykle popularna w ostatnich latach. Jest ona znacznie bardziej wydajna niż tradycyjna wentylacja grawitacyjna, która jest bardzo nieopłacalna przez jej charakterystyczne wychładzanie budynku zimą, co z kolei przekłada się na wysokie koszty ogrzewania. Ten tradycyjny model wentylacji działa na zasadzie różnicy ciśnień i wykorzystuje niedoskonałości budynku.

Przewaga rekuperatorów nad wentylacją grawitacyjną

rekuperatoryFiltruje ona powietrze wywiewają powietrze z pomocą różnych ciśnień w budynku, oraz poza nim. Nim większa ta różnica, tym silniejsza wentylacja, a jak się składa najwięcej wynosi ona zimą, co przekłada się na bardzo intensywne wychładzanie wnętrza i tworzenie przeciągów. Wentylacja z odzyskiem ciepła działa z kolei na zupełnie innej zasadzie, wymaga ona użycia specjalnych maszyn, jakimi są rekuperatory. Są one jednostką centralną, która przeprowadza całą pracę odpowiednio filtrując, nagrzewając, lub ochładzając powietrze. To przez nie przebiega cała instalacja wentylacyjna i to one prowadzą wymianę pomiędzy powietrzem wewnątrz, a zewnątrz. Ciepłe powietrze wyrzucane ze środka budynku przekazuje swoje ciepło w kanałach rekuperatora do zimnego ciepła wchodzącego. Zachodzi to różnymi metodami zależnie od wersji rekuperatora. Wykorzystuje się metodę krzyżową, lub przeciwprądową.

rekuperatoryKażda z nich ma swój poziom skuteczności, jednak zależnie od modelu wynosi ona od 70 do nawet 99 procent odzyskiwania ciepła z wyciąganego powietrza. Szczególnie wydajne są urządzenia ze strukturą wielokanałową w której powietrze mija się równolegle w sporej ilości stykających się kanałów, co maksymalnie zwiększa powierzchnie oddawania ciepła i to właśnie w tej strukturze skuteczność sięga aż 99 procent. Jednak odzysk ciepła to nie jedyna funkcja w tej instalacji. Powietrze nawiewane do środka jest dodatkowo filtrowane, dlatego nie zawiera w sobie pyłków, zarodników grzybów, mikroorganizmów, czy nawet kurzu z zewnątrz. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla wszelkiego rodzaju wziewnych alergików dając niesamowitą ulgę w okresie pylnym. Dodatkowo w okresie letnim rekuperator jest w stanie działać w drugą stronę i chłodzić zasysane z dworu powietrze.

Często do tego celu montuje się także podziemną jednostkę wymiennika ciepła, która znacząco ochładza powietrze przed jego dotarciem do rekuperatora. Jest to niezwykle skuteczna i przyjazna człowiekowi instalacja, dlatego też zyskuje ona ogromną popularność w ostatnich czasach. Dodatkowo w niektórych miejscach jej instalacja jest obowiązkowa, są to miejsca przeznaczone na pobyt ponad 100 osób.