Nowoczesne systemy tarasowe – taras wentylowany

Obecnie w systemach tarasowych odchodzi się od tradycyjnych rozwiązań. Były one nieskuteczne, ponieważ nie zapewniały odpowiedniego odprowadzania wody. Po intensywnych opadach mogliśmy zauważyć na płytach tarasowych zalegającą wodę. W ten sposób tworzyła się wilgoć oraz brzydkie wykwity, które wpływały na estetykę tarasu.

Zalety nowoczesnego tarasu wentylowanego

solidne podstawki tarasoweAby tego uniknąć, lepiej jest postawić na nowoczesne rozwiązania, które skupiają się na skutecznym odprowadzaniu wody opadowej. Idealnym tego przykładem jest taras wentylowany – między podłożem a płytkami tarasowymi znajduje się pusta przestrzeń. Dzięki szczelinom pomiędzy płytkami woda może spływać właśnie tam, co sprawia, że woda nie ma możliwości zatrzymania się. Oczywiście nie oznacza to, że nie powinniśmy wykonać hydroizolacji. Nie należy z niej rezygnować. Jeśli zdecydujemy się na solidne podstawki tarasowe, możemy liczyć na szereg zalet. Przede wszystkim istotne jest to, że nie jesteśmy w żaden sposób ograniczeni w montażu warunkami atmosferycznymi. Niezależnie od tego, czy na zewnątrz panują upały, czy może mamy do czynienia z mrozami, i tak możemy przeprowadzić budowę tarasu. Takie podkładki są bowiem wyjątkowo odporne na czynniki zewnętrzne, wyróżniają się wysoką trwałością oraz dużą wytrzymałością.

solidne podstawki tarasoweWysokie parametry techniczne były możliwe do uzyskania dzięki uniknięciu sztywnych materiałów wiążących. Podkładki tarasowe są najczęściej wykonane z polietylenu i polipropylenu, materiałów, które odznaczają się wysoką jakością. Takie wsporniki zapewniają stabilne podparcie płyt tarasowych, gdyż są wyposażone w krążki poziomujące, dzięki którym można skutecznie wyregulować każdą płytę. W ten sposób powierzchnia jest zawsze równa. Na takich podkładkach mogą znaleźć się zarówno płyty betonowe, jak i kamienne, grysowe czy ceramiczne. Wszystkie z wymienionych podkładki odpowiednio utrzymają na ustalonej wysokości, a my będziemy mogli cieszyć się pięknym i bezpiecznym tarasem, wykonanym bardzo szybko. Warto wykończyć taras czy balkon odpowiednimi profilami okapowymi, pamiętając o tym, aby obróbka blacharska odznaczała się najwyższą jakością, co zapobiegnie powstawaniu korozji.

Producenci oferują też często swoje ekipy montażowe, które wybudują taras od A do Z, jednak montaż tarasu wentylowanego tak naprawdę nie jest trudny i może się go podjąć każdy. W internecie znajdziemy wiele filmów instruktażowych, które pozwolą nam na zdobycie niezbędnej wiedzy do samodzielnego postawienia nowoczesnego tarasu wentylowanego na specjalnych podkładkach pod płyty.