Ocieplanie wełną mineralną czy izolacje natryskowe?

Użytkowe poddasze wymaga odpowiedniego ocieplenia dachu od wewnątrz. Dlatego przy budowie domu z użytkowym poddaszem lub przy adaptacji strychu w gotowym budynku niezbędne jest dobranie odpowiedniej metody izolacji.

Izolacje natryskowe są popularne

izolacje natryskoweObecnie najpopularniejsze są izolacje natryskowe oraz ocieplanie wełną mineralną. Którą metodę wybrać?Wełna mineralna wyróżnia się dobrymi parametrami termicznymi. Dzięki temu dobrze chroni przed wnikaniem do wnętrz zimna z zewnątrz i stratami ciepła. Warto podkreślić, że materiał ten zapewnia również izolację akustyczną (w odróżnieniu od popularnych niegdyś płyt styropianowych). Ocieplanie poddasza pianką można zastąpić wełną mineralną o dużej sprężystości. Chodzi o to, aby do minimum zniwelować szczeliny i mostki termiczne przez, które mogłoby przenikać ciepło z budynku na zewnątrz. Sprężyste płyty wełniane można wpasować we wszystkie szczeliny. Warto podkreślić, że wełna mineralna jest niepalna, dzięki czemu stanowi dodatkową ochronę dla więźby dachowej w razie pożaru.Ocieplanie poddasza pianką wymaga zakupu materiału, który jest droższy od wełny i płyt styropianowych. Pianka nakładana jest jednak metodą natryskową. Rozpylana specjalnymi agregatami o dużym ciśnieniu wniknie we wszystkie, nawet najmniejsze szczeliny, dzięki czemu zapewni doskonałą izolację termiczną. Izolacje natryskowe pozwalają także stworzyć bardzo cienką warstwę, dzięki czemu niemal w ogóle nie obciążają konstrukcji nośnej budynku.

Warto podkreślić również, że w piankę nie wsiąka woda. Taka hydroizolacja zabezpieczy budynek przed wilgocią. Pianka doskonale sprawdzi się w budynkach z dachami o niestandardowej więźbie dachowej.