Oprawa oświetleniowa posesji i ogrodu

Oświetlenie umieszczone wokół domu i w ogrodzie zapewnia dużo większe bezpieczeństwo oraz swobodę poruszania się po zmroku. Oczywiście nie można zapominać także o walorach estetycznych, odpowiednia oprawa oświetleniowa sprawia, że budynek wygląda elegancko i ma charakter. Najlepiej zaplanować rozmieszczenie oświetlenia na całej posesji.

W jakich miejscach na terenie naszej posesji przyda się oprawa oświetleniowa?

oprawa oświetleniowaTrzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim ścieżki, podjazd, chodniki, drzewa, rabaty kwiatowe, a także miejsce do grillowania. Warto podświetlić także drzwi wejściowe oraz schody. W otoczeniu domu przyda się oprawa oświetleniowa obok furtki, drzwi wejściowych oraz bramy. Jeżeli chodzi o podjazd, dobrze sprawdzi się oprawa najazdowa, która oświetli pojazd od dołu. To bardzo praktyczne oraz bardzo eleganckie oświetlenie, które zwiększa komfort późnych powrotów do domu. Każdy producent oświetlenia z pewnością poleci nam lampy energooszczędne, które są także trwałe. Najpopularniejsze jest oświetlenie LED, halogeny oraz świetlówki. Ponieważ dostępne są w przeróżnych rozmiarach, można je bardzo łatwo łączyć w różnego rodzaju zespoły. Dużym zainteresowaniem cieszą się również lampy na energię słoneczną. Choć może się wydawać, że rozmieszczenie oświetlenia na posesji to nic skomplikowanego, prawda jest taka, że trzeba posiadać sporo doświadczenia oraz co ważniejsze wyobraźni. Warto wziąć pod uwagę również to, że wygląd ogrodu będzie się zmieniał w zależności od pory roku. Najwygodniejszym i najbardziej oszczędnym rozwiązaniem będzie montaż urządzeń, które zapalą się tylko wtedy, gdy będziemy tego potrzebować. Zwłaszcza w bezpośredniej okolicy drzwi wejściowych oraz na tarasie można wybierać spośród oświetlenia zintegrowanego z czujnikiem ruchu, które włącza się, gdy odnotuje ruch albo lampy z czujnikiem zmierzchu, które zapala się, gdy zapada zmrok.

Nieustannie włączone światło usypia czujność domowników, tak więc wcale nie zwiększa bezpieczeństwa, a wręcz przeciwnie. Jeżeli wybierzemy odpowiedni model oświetlenia, nie będziemy musieli obawiać się wysokich rachunków. Ważne jest przede wszystkim to, aby nie oślepiało, tylko budowało odpowiedni nastrój i było praktyczne.