Pożyczka na dowolny cel – czy to tani kredyt?

W ofertach banków przeważają kredyty, które są przewidziane na konkretny cel. Klienci indywidualni zaciągają więc kredyty na mieszkanie, samochód czy zakup działki. Przedsiębiorcy korzystają z kredytów inwestycyjnych. Nie znaczy to jednak jeszcze tego, że zawsze musimy poinformować bank, na co chcemy pożyczyć pieniądze.

Czym jest pożyczka na dowolny cel?

Kredyt dla emerytaNa rynku dostępne są bowiem pożyczki na dowolny cel. Takie oferty znajdziemy zarówno w bankach, jak i firmach pożyczkowych oraz różnych instytucjach finansowych. Pożyczka na dowolny cel jest więc pojęciem marketingowym, które odnosi się do bankowego kredytu gotówkowego bądź pożyczki hipotecznej. Może oznaczać również kredyt na oświadczenie, bez BIK proponowany przez firmę udzielającą szybkich pożyczek. Wspólnym mianownikiem wszystkich tych produktów jest to, że pożyczający nie musi deklarować, na co chce przeznaczyć pieniądze. Pożyczkę na dowolny cel warto jednak traktować jako niezbędny zastrzyk gotówki, a nie sposób na zakupy. Zwykle nie jest to bowiem tani kredyt. Zarówno niskie kredyty konsumenckie, jak i szybkie pożyczki pozabankowe są bowiem wysoko oprocentowane. Mogą stać się więc ratunkiem w sytuacjach kryzysowych, ale zanim zaciągnięty tego typu pożyczkę na wakacyjny wyjazd, warto dobrze rozważyć wszystkie za i przeciw. Wprawdzie pieniądze zostaną szybko przelane na nasze konto, ale wysokość odsetek i marży sprawi, że koszt całkowity produktu będzie wysoki. Warto pamiętać o pewnej prostej zasadzie, która mówi, że im pożyczka jest łatwiej dostępna, tym jest droższa. Dlatego niemal każdy kredyt na oświadczenie jest wysoko oprocentowany. Dlatego zanim zdecydujemy się na kredyt gotówkowy, warto poszukać innych rozwiązań. Tańszy będzie kredyt samochodowy. Gdy zaś potrzebujemy pieniędzy na meble, warto rozważyć zakup na raty w sklepie. Kredyt dla emeryta na leczenie możemy zaś zastąpić odszukaniem odpowiedniej placówki zdrowia – coraz więcej prywatnych placówek medycznych, proponuje możliwość rozłożenia kosztów zabiegów na raty.

Pożyczką na dowolny cel lepiej nie spłacać również zadłużenia na karcie kredytowej czy rat kredytu hipotecznego. W takim przypadku, korzystniejszy będzie kredyt konsolidacyjny. Pozwoli on połączyć wszystkie długi w jedną ratę kredytu długoterminowego. Jednocześnie konsolidacja wiąże się z niższym oprocentowaniem niż typowy kredyt konsumencki.