Projektowanie wnętrz w stylu skandynawskim

Jest wiele stylów wnętrzarskich, takich jak chiński, francuski, angielski, shabby chic,czy rustykalny. Każdy z nich znajdzie swoich zwolenników i przeciwników, na rynku pojawia się również coraz więcej sklepów sprzedających tylko i wyłącznie nietypowe meble np. kolonialne. Jednak niezmiennie to o styl skandynawski architekci stale dostają najwięcej zapytań. Dlaczego tak się dzieje?

Elementy ze Skandynawii w projektowaniu wnętrz

projektowanie wnętrzPonieważ jest to styl bardzo uniwersalny, sprawdzi się w pokoju dziennym, kuchni i łazience. Jest minimalistyczny, łatwy do odtworzenia, a meble i dodatki skandynawskie można kupić w niemalże każdym sklepi budowlanym i meblowym. Jeśli architekt dostaje zlecenie na projektowanie wnętrz w stylu skandynawskim to dokładnie wie co robić. Oczywiście jak w przypadku każdego projektu musi on najpierw zobaczyć konkretne wnętrze, sprawdzić jego wymiary i przedyskutować kwestię finansową z klientami. Później może zabrać się za tworzenie projektu. Ważne są tutaj kolory. Styl pochodzący ze Szwecji to głównie biel, jasne odcienie szarości i brązu, kremowy. Są to barwy naturalne, jasne, które wprowadzają do pomieszczenia przytulną atmosferę, a dodatkowo optycznie powiększą każdy pokój. Oczywiście jest wiele wariacji na temat tego stylu, a nawet klasyczną wersję należy przełamać bardziej intensywnym kolorem.

projektowanie wnętrzMoże to być podłoga z ciemnego drewna, kolorowe poduszki dekoracyjne, czy błękitna kanapa. Jeśli chodzi o materiały to głównie stosuje się drewno (na podłogi oraz na meble) i naturalne tkaniny (na dekoracje). Projektowanie wnętrz skandynawskich cechuje prostota, wygoda i funkcjonalność. Nie ma tu miejsca na zbędne dodatki (co nie znaczy że ich nie ma!), na wyraziste wzory i meble, które może ładnie się prezentują, ale są bardzo niepraktyczne. Tu wszystko ma mieć swoje zastosowanie. Mebli powinno być jak najmniej i ustawione tak, by można było swobodnie poruszać się po całym pomieszczeniu. Jeśli chodzi o dekoracje to w pokojach urządzonych według omawianego stylu królują świeże kwiaty w wazonach, jak i tekstylia w postaci narzut, poduszek lub dywanu. Kwiaty nadają domowego charakteru i pasują do naturalnych materiałów. Natomiast akcesoria tekstylne często wprowadzają do wnętrza nieco koloru, bo są akcentami małymi, więc niedominującymi i niezmieniającymi ogólnej koncepcji minimalistycznego stylu.

Dobry architekt tak zaprojektuje wnętrze, że każdy klient będzie dokładnie wiedział jak je wykonać, wskaże także polecane sklepy, w których kupi wyposażenie wnętrz w korzystnej cenie. Podsumowując, projektowanie wnętrz w stylu skandynawskim nie jest niczym nowym dla architektów, a klienci którzy wybiorą ten styl nie będą mieli problemu z wykonaniem wnętrza według projektu.