Rola folii solarnej na basenie

Należyta obsługa basenu i dbanie o jego właściwą eksploatację przyczynia się do jego trwałości, pozwala uniknąć zbędnych kosztów, a przede wszystkim zapewnia przyjemną, bezpieczną i higieniczną kąpiel. Jedną z najbardziej uciążliwych bolączek osób opiekujących się basenami jest dbanie o czystość wody.

Folia przykrywająca basen

folia solarnaWłaściwy odczyn ph wody, stosowanie środków antybakteryjnych (na przykład chloru) i zapewnienie właściwego nasłonecznienia to podstawowe i niezbędne elementy zapewniające właściwą i bezpieczną eksploatację basenu. Zbytnie nasłonecznienie wody może skutkować rozwojem niebezpiecznych mikroorganizmów oraz glonów, które są szczególnie niepożądane w basenie i są niezwykle trudne do usunięcia. Do przeciwdziałania ich powstaniu konieczne jest stosowanie środków regulujących poziom ph wody oraz środków antybakteryjnych; bardzo pomocna i skuteczna w działaniu jest również ochronna folia solarna przeznaczona do basenów. Spełnia ona różne funkcje, pomagając utrzymać pożądane warunki, konieczne do właściwej eksploatacji basenów, tak krytych, jak i otwartych. Najłatwiejszą w użytkowaniu, a jednocześnie najskuteczniejszą w działaniu będzie folia o grubości około 400 mikronów, co zapewnia jej odpowiednią sztywność. Folia taka spełnia funkcję plandeki, zapobiegając dostawaniu się zanieczyszczeń do wody, co jest dużym problemem zwłaszcza w zbiornikach nie zadaszonych. Najlepszym wyborem będzie folia o jak najciemniejszym zabarwieniu, co ograniczy ilość światła słonecznego dostającego się do wody i będzie przeciwdziałać rozwojowi bakterii i glonów.

folia solarnaPęcherzyki powietrza na zewnętrznej stronie folii zapobiegają utracie ciepła przez wodę, co zmniejsza ilość energii potrzebnej do jej ogrzania, a w przypadku basenów otwartych może podnieść temperaturę wody nawet o 6 stopni Celsjusza. Folia solarna ogranicza również parowanie wody, minimalizując ubytek wody ze zbiornika; estetycznie wykonana folia będzie również ładnie komponowała się z otoczeniem. Kupno takiej folii może znacznie ułatwić użytkowanie i konserwację basenu, znacznie ograniczając wydatki na środki chemiczne potrzebne do utrzymania czystości basenu. Także czasochłonne, manualne usuwanie zanieczyszczeń z wody zostanie ograniczone do minimum. Folie dostępne są w wielu wymiarach, powszechną praktyką jest również przycinanie jej do wymaganego rozmiaru, dzięki czemu idealnie będzie zakrywać całą powierzchnię zbiornika wodnego.

Zakup folii solarnej jest koniecznością, jeżeli utrzymanie właściwych warunków do bezpiecznej kąpieli w basenie jest priorytetem. Koszta zakupu takiej folii zależne są oczywiście od jej wymiarów i jakości, wahają się pomiędzy kwotą kilkuset złotych a dwóch tysięcy, wydatek ten szybko jednak się zwróci, dzięki mniejszym kosztom zakupu chemikaliów.