Stół – wybór, ustawienie, dekoracje

Duży stół w jadalni, przy którym zasiąść może cała rodzina, zdecydowanie powinien znaleźć się w każdym domu. Pozwala na wspólne spożywanie posiłków, przydaje się na imprezach, jak również w trakcie świąt, kiedy zjeżdżają się do nas z dawna niewidziany członkowie rodziny. Podczas takich uroczystości często pojawia się problem właśnie ze stołem.

Stół dębowy to sprawdzona opcja

stół dębowyJest za mały, wszyscy się przy nim nie mieszczą, jest niepraktyczny. Warto jest się zatem zastanowić nad jego wyborem, żeby uniknąć takich problemów. Prosty stół dębowy to sprawdzona i polecana opcja. Prosty stół pasuje do każdego wnętrza, bez względu na to, w jakim stylu jest urządzone. Daje też dużo możliwości w kwestii dekoracji, często wystarczy zmiana obrusa i już stół wygląda inaczej. Przy klasycznym prostym stole może usiąść spokojnie osiem osób, po dwie na dłuższych krawędziach i po jednej na szczytach. Wiele stołów na opcję rozkładania/rozsuwania. Wtedy może przy nim zasiąść nawet i dwanaście osób. To na pewno świetna opcja, ponieważ na co dzień stół nie zajmuje dużo miejsca, a od święta nie musimy się martwić o to, że zabraknie miejsca dla naszych gości. Kolejna rzecz to kwestia ustawienia stołu. Na pewno wpływ na to ma kształt jadalni, bo jeśli jest ona w kształcie prostokąta to nie możemy ustawić stołu inaczej niż zgodnie z forma pomieszczenia.

stół dębowyJeśli jednak mamy więcej opcji do wyboru to stół możemy ustawić w dowolnym miejscu. Lepiej jest nie stawiać go po skosie, ponieważ to utrudnia zasiadanie gości przy stole. Nie może zastawiać przejścia, ale ustawianie go tak, że większość gości siedzi tyłem do drzwi także nie jest dobre. Dobrym rozwiązaniem (oczywiście w miarę możliwości) jest stawianie stołu równolegle go okna. Zapewni to naturalne światło, w przeciwnym razie jesteśmy skazani na wiszące lub stojące lampy stołowe. Jeśli chodzi o dekoracje to wybór jest ogromny. Najczęściej stosuje się obrusy, rzadziej serwety i bieżniki. Biały obrus to klasyczny styl, kolorowy pasuje na imprezy, można też zakupić wersje tematyczne np. z motywem płatków śniegu na Boże Narodzenie. Stół można dekorować również podkładkami z różnych materiałów, ozdobnie złożonymi serwetkami z tkaniny. Świeczniki nadadzą romantycznego nastroju, kwiaty cięte w wazonie pasują na rodzinne imprezy.

Kończąc rozważania, stół to kluczowy element każdej jadalni. Prosta konstrukcja sprawdzi się zawsze, a wygląd mebla można modyfikować przy pomocy dekoracji na różne okazje. Stół powinien stać w miejscu centralnym, nie zastawiać przejść, jak również dobrze jest go stawiać przy oknie.