Stosowanie posadzek samopoziomujących

Wykonywanie posadzek musi być zawsze profesjonalne, aby wykonana nawierzchnia była całkowicie równa. Jest to jednak problematyczne. Na szczęście producenci posiadają w swojej ofercie posadzki samopoziomujące. Takie właściwości odpowiedniego rozprowadzania się po powierzchni posiada między innymi płynny jastrych. Sprawnie się on rozlewa, a jego wypoziomowanie nie generuje żadnego problemu. Co to dla nas oznacza? Przede wszystkim wydajność układania.

Zalety posadzek samopoziomujących

posadzki samopoziomujące we wnętrzachNie potrzeba wiele czasu, aby przygotować posadzkę. Producenci szacują, że wylanie 1000 m2 może odbyć się w jeden dzień, jeżeli w ekipie wykonawczej znajdują się raptem trzy osoby. Jest to zatem dobry wynik. Przyspieszenie prac zostało uzyskane także dzięki temu, że posadzki samopoziomujące we wnętrzach nie wymagają zastosowania zbrojenia. Równocześnie już po 48 godzinach od rozlania takiego jastrychu, po posadzce można chodzić. Całkowite wyschnięcie materiału zabiera 4 dni i po tym czasie można przystąpić do dalszych prac budowlanych. Dla inwestora to prawdziwa zaleta, ponieważ wykonanie posadzki samopoziomującej nie generuje żadnych opóźnień w toku budowy. Ale co jeszcze warto powiedzieć o takich posadzkach?

posadzki samopoziomujące we wnętrzachPrzede wszystkim – że są wyjątkowo estetyczne. Uzyskana powierzchnia jest całkowicie gładka i nie posiada żadnych skaz, co byłoby możliwe przy innych posadzkach rozprowadzanych za pomocą kielni. Równie ważna jest oszczędność materiału – już warstwa 35 mm doskonale spełnia swoją rolę, a w przypadku, gdy zamierzamy zamontować także ogrzewanie podłogowe, wówczas wystarczy grubość 40 mm. Oczywiście posadzkę samopoziomującą możemy wykonać w różnych sposób. Płynny jastrych można umieścić na warstwie pośredniej, na warstwie izolacyjnej czy właśnie na wspomnianym ogrzewaniu podłogowym. We wszystkich przypadkach będzie on doskonale spełniał swoją rolę. Przed przystąpieniem do rozprowadzenia samopoziomującej posadzki, należy upewnić się, że powierzchnia jest całkowicie wolna od zanieczyszczeń. Wszelkie paprochy czy pyły mogą być potem widoczne, dlatego należy zadbać o odpowiednie oczyszczenie powierzchni.

Ponadto konieczne jest pozbycie się rys oraz większych szczelin. W kolejnym kroku montujemy piankę dylatacyjną, a dopiero potem przystępujemy do rozlania płynnego jastrychu. Podsumowując, samopoziomująca posadzka to bardzo dobry wybór, ponieważ potrafi zdecydowanie skrócić czas prac. Jeżeli zatem zależy nam właśnie na czasie – nie znajdziemy lepszej opcji niż płynny jastrych, który sam rozprowadzi się po powierzchni.