Studnie głębinowe ogólnie

Pierwsze studnie głębinowe powstały już ok 1800 lat p. n. e. W Chinach i Egipcie. Pierwsza metoda polegała na wbijaniu rury wykonanej z bambusa za pomocą tzw. ubijaka druga metoda polegała na wierceniu tak zwanym ślimakiem.

Wszystko o studniach głębinowych

Studnie głębinoweStudnie te miały głębokość do 100 metrów. W Polsce pierwszą udokumentowaną studnie głębinową wykonano w 1862r w okolicach Krakowa. W dzisiejszych czasach pionowy odwiert studni głębinowej wykonuje się nawet kilkaset metrów w głąb ziemi – zależy od głębokości pokładów wody (choć mogą się również trafić miejsca w naszym kraju bez wody głębinowej, choć prawdopodobieństwo takiego zdarzenia jest na relatywnie bardzo niskim poziomie (6%). Wykorzystuje się do tego technologię wiercenia młotkiem dolnym (DTH). Końcówka ta obraca się zaś udar uruchamiany jest ciśnieniem doprowadzanym do niego z wydajnej sprężarki. Odpowiednie ciśnienie musi być dobrane do wykorzystanego sprzętu oraz do danej aplikacji, jednak obowiązuje jedna zasada – im wyższe ciśnienie sprężanego powietrza tym wiercenie postępuje szybciej. Wiercenie studni głębinowej dla odpowiedniej firmy nie jest żadnym problemem. Ceny usług wahają się od 150 do 600zł netto za metr bieżący wykonania – zależnie od głębokości, rodzaju gleby itp. Moim zdaniem jest to dobra inwestycja dla kogoś kto musiałby daleko doprowadzać wodociąg ponieważ cena jednego i drugiego się równa, a jednak mając swoją studnie głębinowe kraków koszty utrzymania zawężają się do wymiany filtrów (ok 40 zł za wkład). Nie musimy płacić spółdzielni wodno-kanalizacyjnej za wodę ponieważ woda ze studni jest po prostu nasza – dzięki czemu późniejszy koszt eksploatacji jest dużo mniejszy.

Warto się zastanowić przy budowaniu domu, czy opłaca się nam uzależniać od wody dostarczonej z zewnątrz czy może jednak uniezależnić się i stawić na swój odwiert studni głębinowej.