Szklane konstrukcje – punktowe mocowania do szkła

Szklane elementy elewacji czy balustrady są coraz częściej stosowane w architekturze. Wszystko przez ich nowoczesny i minimalistyczny, z zarazem elegancki wygląd. Przeszklenia są też coraz popularniejsze wewnątrz domów. Szczególnie proste, szklane prysznice lub metalowe barierki do schodów ze szklanymi elementami.

Solidne elementy mocujące

mocowania do szkła ze stali nierdzewnejWszędzie tam stosowane jest szkło hartowane. Dzięki specjalnemu procesowi hartowania szkło zyskuje niezwykła trwałość. Niezbędne w odpowiednim montażu szklanych elementów są punktowe mocowania do szkła. Dzięki nim szklana płytka trzyma się w określonej pozycji. Standardowe mocowanie to zazwyczaj okrągła rotula, która składa się z dwóch talerzy. Pomiędzy nimi właśnie umieszcza się szkło. Dodatkowo jest ono odpowiednio oddzielone od powierzchni mocowania specjalnymi podkładkami. Dokładne rozmiary poszczególnych elementów mocowania będą zależeń od grubości szklanej tafli i jej zastosowania. Dla przykładu, podczas montażu balustrad czy przeszklonych barier używa się pojedynczych rotul łączonych z dystansami o odpowiedniej długości. Jeśli elementy szklanych konstrukcji znajdują się na zewnątrz najlepiej wykorzystać punktowe mocowania do szkła ze stali nierdzewnej.

mocowania do szkła ze stali nierdzewnejMateriał ten jest w pełni odporny na korozje i wszelkie uszkodzenia mechaniczne, na które może być narażony w wyniku częstego użytkowania. Dystans takiego mocowanie zwykle ma średnicę równą średnicy rotuli. Takie typy mocować cechuje szczególna wytrzymałość. Mogą one utrzymać szczególnie ciężkie tafle szkła, zapewniają stabilność i bezpieczeństwo balustrad balkonowych czy tarasów. Punktowe mocowania do szkła ze stali nierdzewnej idealnie sprawdzą się też w przypadku montażu szklanych zadaszeń. Mają minimalistyczny wygląd, niemal wtapiają się w szkło. Same dachy szklane są na tyle uniwersalne, że pasują niemal do każdego budynku. Również tutaj szczególnie poleca się te mocowania, które zostały wyprodukowane z odpornej na czynniki atmosferyczne stali nierdzewnej. Jednym ze szczególnych mocowań punktowych są te umożliwiające montaż typu szkło – ściana. Wykorzystuje się je głównie w stawianiu ścianek działowych czy estetycznych, szklanych barierek. Każdy typ szklanych konstrukcji musi być dokładnie przemyślany.

Już na etapie projektu powinno się przeprowadzić obliczenia, pozwalające określić gdzie dokładnie znajdzie się typ danego mocowania. Niezbędna jest też wiedza na temat jego rozmiaru. Wszystkie ewentualne otwory, które trzeba nawiercić w szkle, są wyrabiane jeszcze przed procesem hartowania. Po nim wiercenie tafli jest niemożliwe.