Wkręty przeznaczone do konstrukcji drewnianych

Wykonywanie połączeń drewno-drewno wymaga zastosowania odpowiednich wkrętów. Powinny być one na tyle wytrzymałe, aby przebić się przez twardy materiał bez żadnych problemów w postaci wygięcia się czy nawet złamania. Dlatego warto stosować w takich sytuacjach jedynie takie wkręty, które zostały przez producenta rekomendowane do tego typu połączeń.

Wkręty z łebkiem stożkowym

wkręty konstrukcyjne do drewnaWówczas będziemy mieć pewność, że perfekcyjnie sprawdzą się one w swojej roli. Wybór takich produktów jest naprawdę szeroki, wkręty ciesielskie różnią się między sobą gwintem, długością, przekrojem, jak i wyglądem łebka. W ofertach producentów znajdziemy między innymi trwałe wkręty konstrukcyjne do drewna o łbie stożkowym, jak i talerzykowym. Mogą mieć one różne średnice, na przykład 6 mm, 8mm czy 10mm. Zazwyczaj są one ocynkowane, gdyż warstwa ocynku chroni je przed korozją – rdza mogłaby wyglądać nieestetycznie. Jednakże warto wiedzieć, że ocynkowanie może być wykonane na dwa sposoby. Po pierwsze, jest to ocynkowanie elektrolityczne i w tym przypadku taki wkręt nie może być stosowany w wilgotnym środowisku. Jeżeli jednak wkręt wykończono stosując ocynkowanie ogniowe, wówczas możemy stosować go wszędzie.

wkręty konstrukcyjne do drewnaAlternatywą są oczywiście wkręty ze stali nierdzewnej, które nie potrzebują ocynkowania, aby nie dopuszczać do powstawania rdzy na ich powierzchni. Omawiane wkręty konstrukcyjne do drewna mogą mieć też różne końcówki. Wyróżnia się tutaj końcówkę zwykłą, z nacięciem 1/2, 1/4 lub z podwójnym gwintowaniem. Dobór końcówki ma znaczenie dla łatwości wiercenia, jednak dobry budowlaniec poradzi sobie z każdym wkrętem i poprowadzi go odpowiednio w konstrukcji drewnianej, skutecznie łącząc ze sobą dwa elementy. Jeżeli chodzi zaś o wspomniany rodzaj łebka – stożkowy lub talerzykowy – to także ma duże znaczenie dla efektu końcowego montażu. Bowiem to właśnie łby stożkowe pozwalają na zlicowanie łba z powierzchnią, natomiast w przypadku łbów talerzykowych, nie zawsze jest to możliwe. Dlatego te drugie stosuje się w miejscach, gdzie nie będą one widoczne i gdzie nie zależy nam na równej, płaskiej powierzchni. To tylko parę istotnych kwestii jeśli chodzi o parametry techniczne wkrętów konstrukcyjnych do drewna.

Oczywiście jest to najważniejszy temat, jednak dla wielu osób nie ma to ostatecznego znaczenia przy zakupie, ponieważ liczy się także cena. Na szczęście w tym miejscu można uspokoić tych, którzy poszukują wkrętów, ale nie chcą przepłacać. Takie wkręty do konstrukcji drewnianych to bowiem produkty naprawdę niedrogie, których zakup nie odbije się na naszej kieszeni.