Zalety studni głębinowych.

Studnie głębinowe służą do zaopatrzenia w wodę domów i innych obiektów. Wydajność tylko jednej studni głębinowej jest wystarczająca aby zaopatrzyć dom w wodę. Na czym polega działanie takiej studni?

Jakie są zalety pompy głębinowej?

Pompy ciepłaW odwiert studni głębinowej wkładane są rury osłonowe razem z filtrem plastikowym i pompą głębinową, zadaniem której jest dostarczanie wody do instalacji wodnej w domu. Wiercenie studni głębinowej daje możliwość aby zrobić od razu odwierty pod pompy ciepła. Dzięki zastosowaniu takiej możliwości studnia daje potrzebną nam wodę a pompy ciepła zapewniają nam ciepło w domu. Znalezienie firmy, która wykona nam taki odwiert nie jest problemem, ważne jest znalezienie takich, którzy potrafią czytać mapy hydrogeologiczne i mogą wytypować na ilu metrach możemy spodziewać się odpowiedniej ilości wody i czy opłaca się wiercić. Oczywiście ilość wody jest ważna ale ważniejsza jest jej jakość, przy zastosowaniu odpowiednich filtrów możemy się cieszyć własnym źródłem czystej wody za którą nie płacimy. W praktyce wyróżnia się dwa typy studni wierconych – studnie abisyńskie i studnie głębinowe. Głębokość studni abisyńskich dociera maksymalnie do 15 metrów, co jest związane ograniczeniami zestawu hydroforowego, który znajduje się poza studnią. Warunkiem wykonania studni abisyńskiej jest przypadek kiedy zwierciadło wody jest do 7-8 metrów poniżej poziomu pompy.

Studnie głębinowe są bardziej głębokie, mają zazwyczaj od 12 do 60 metrów głębokości, ale w praktyce tak naprawdę nie istnieje coś takiego jak maksymalna głębokość studni głębinowej. Za studnie głębinowe uznaje się te, które mają do 70 metrów głębokości, a studnie oligoceńskie mają zwykle ponad 120 m głębokości.